Ako namontovať posuvné dvere?

Obývačka

Posuvné interiérové dvere môžu byť vo vašej domácnosti vynikajúcou náhradou za klasické krídlové dvere. Nielenže vám ušetria miesto, sú aj elegantným a moderným doplnkom každej domácnosti. Ak chcete priestory vzájomne oddeliť a zároveň zachovať svetlosť medzi jednotlivými miestnosťami, sklenené dvere sú pre vás tou pravou voľbou

Hoci sa montáž posuvných dverí môže zdať technicky náročná, opak je pravdou. V niekoľkých krokoch vám ukážeme, ako si ich jednoducho namontujete bez cudzej pomoci.

Posuvné dvere a ich využitie v domácnosti

Praktické posuvné dvere (jedno aj viackrídlové) sa vyrábajú „na stenu,“ kedy sa ich krídlo pohybuje tesne pozdĺž steny. Dvere teda otvárame ich posúvaním do strany. Variantom sú dvere, ktoré sa zasúvajú za rovnakú pevnú časť, čím vzniká rozmerovo väčšia zostava. Posuvné dvere sú tiež vhodnou voľbou, keď chcete oddeliť interiér od terasy alebo balkónu či prakticky rozdeliť väčšie priestory.

Najbežnejšou voľbou sú celosklenené dvere, niekedy aj v kombinácii sklo-drevo. Posuvné dvere sú tiež skvelou voľbou na miestach, kde by krídlové dvere zaberali veľa miesta (chodby, priechody medzi dennou a nočnou časťou, vstupy do stavaných šatníkov, kancelárske priestory a pod.). Posuvné dvere sú tiež vhodné pre ľudí so zdravotným postihnutím, nakoľko nemajú na podlahe žiadny profil, ktorý by im zavadzal na stene – dvere sú uchytené hore na strope alebo na stene.

Montáž posuvných dverí

Existuje niekoľko variantov upevňovacích systémov. Jednou z možností je posuvná verzia interiérových posuvných dverí, kde je vodiaca lišta umiestnená na hornej strane a na spodnej strane je podlahový tŕň, ktorý bráni vyklápaniu posuvných dverí.

Ďalšie upínacie systémy zas zabezpečujú, aby posuvné dvere neboli zavesené, ale namontované na kolieskach. Tento príklad montáže posuvných dverí tiež vyžaduje konštrukciu podlahovej koľajnice. Horné vedenie je spravidla pripevnené k stropu a spodná koľajnica namontovaná na podlahu. Spodnú koľajnicu je možné nainštalovať zároveň s úrovňou podlahy.

Ak máte parkety, do podlahy sa vyreže malá drážka, do ktorej sa inštaluje koľajnica. V prípade keramickej dlažby sa pri samotnej pokládke inštaluje vodiaci prvok dverí. Ak sa ako podlahová krytina použije koberec, lišta sa umiestni na podlahu pod koberec. Všetky postupy inštalácie spodnej koľajnice zabezpečujú zarovnanie profilu, resp. koľajnice s podlahovým povrchom a zvyšujú estetiku.

Uchytenie pojazdovej koľajnice na stenu alebo strop

Uchytenie na stenu prebieha cez úchyty na to určené, ktoré odporúčame rozmiestniť s 60 cm rozostupmi. Úchyty rozmiestnite na pojazdovú koľajnicu a pripevnite ju ku stene.

Vodováhou si zmerajte rovinu a ceruzkou zaznačte body pre navŕtanie šróbov. Pri uchytení na strop je to o čosi jednoduchšie, pretože nepotrebujete žiadne úchyty. Pojazdová koľajnica bude pripevnená na požadované miesto v strope, pomocou predvŕtaných dier na hornej strane pojazdovej koľajnice. Pre pripevnenie pojazdovej koľajnice na stenu alebo strop do koľajnice vsuňte doraz na jednu koncovú stranu. Pojazdové vozíky a ďalší doraz potom na druhú koncovú stranu posuvného systému.

Príprava dverí, zavesenie dverí a dokončenie montáže posuvných dverí

V prípade, že montujete sklenené dvere, príruby nasuniete na sklo do patričnej vzdialenosti od okraja posuvného kovania, kedy sa dĺžka od okraja líši podľa dorazu/tlmenia. Dajte pozor na to, aby sklo, ktoré bude v kontakte s prírubami (upínacia plocha), bolo zbavené všetkých mastnôt – preto sa pred inštaláciou odporúča vyčistiť ho čističom na okná.

 Príruby a pojazdy na posuvné dvere nasuniete tak, aby skrutka, ktorá je na pojazde, bola presne v strede príruby. Doťahovaním skrutiek na pojazdoch, ktoré sú nasunuté v strede prírub, ovplyvníte vzdialenosť medzi koľajnicou a prírubami. Skontrolujte funkčnosť celého posuvného systému a to, či sú všetky skrutky poriadne dotiahnuté.

Podlahové vdenie priskrutkujte (navŕtajte) k zemi do polovice pojazdovej koľajnice alebo tak, aby sklenené posuvné dvere boli po celú dobu otvárané/zatvárané v spodnom vedení. Ako sme už spomínali – posuvné dvere sú praktickým a moderným doplnkom do každej domácnosti.

Nielenže prakticky oddelia priestory, ešte ich aj presvetlia a nezaberú svojím otváraním toľko miesta, ako klasické krídlové dvere. Pre niekoho sa ich montáž môže zdať jednoduchá, no ak si na to netrúfate, zverte montáž posuvných dverí radšej do rúk odborníkom.

Prečo si vybrať nás?

20 % ZĽAVA NA KOVANIA

Pri kompletnej realízácii poskytujeme 20 % zľavu na kovanie

                   

NAJNIŽŠIE CENY V OKOLÍ

Pretože sa vyhýbame sprostredkovateľom a ponúkame vám tovar priamo od výrobcu.

KVALITNÉ PREVEDENIE

Za bezchybné prevedenie ručíme našimi skúsenosťami

Ak hľadáte kvalitné sklenárske práce pre váš dom, prevádzku alebo kanceláriu, Sklofix je tu pre vás. Pridajte sa k naším zákaznikom ktorý nám dôverujú.

Kontaktujte nás