Protipožiarne sklá sa vyrábajú vrstvením alebo tvrdením bezpečnostného skla.

Niekedy klasické bezpečnostné sklo neochráni. Pre prípadný vznik požiaru je dobré poistiť sa tvrdeným alebo vrstveným bezpečnostným protipožiarnym sklom, ktoré predstavuje akýsi štít. Vďaka nemu sa oheň nezačne šíriť do ostatných priestorov domu či firmy, a tak ostanú v bezpečí ľudia, ako aj majetok. Vyrába sa vrstvením alebo tvrdením bezpečnostného skla a v medzipriestoroch obsahuje číru hmotu, ktorá vytvára pri požiari pevný štít a chráni tak horľavé materiály za stenou.

Kde všade ho možno použiť? Poslúži ako výplň okien, dverí, sklenených priečok a jeho kvalita či hrúbka sa odvíjajú podľa zaradenia do bezpečnostnej triedy (E – nezadrží šírenie žiarenia, EW – bránia prenosu sálavého tepla, EI – znesú plamene, plyn aj tepelné žiarenie). To upravujú aktuálne platné bezpečnostné normy. U nás si vyberiete z ponuky protipožiarnych skiel typu monosklo (interiér) alebo dvojsklo (exteriér) s rôznymi stupňami odolnosti. Radi vám s výberom protipožiarnych skiel odborne pomôžeme, obráťte sa na nás so svojimi predstavami.

 

Triedy protipožiarnych skiel

Trieda E zabezpečuje, že sa žiadne plamene ani horľavé plyny nedostanú na stranu zasklenia, ktorá nie je vystavená ohňu. Majú však zníženú schopnosť predchádzať šíreniu žiarenia a stavební inšpektori ich jednoznačne neevidujú. Nesmú sa teda inštalovať na miestach, ktoré podľa stavebného zákona musia byť vybavené protipožiarnymi alebo ohňovzdornými stenami. Majú však široké možnosti využitia na miestach budov, kde je potenciálna hrozba z tepelného žiarenia klasifikovaná ako nízka. Celistvosť skla je nastavená na minimálne 30 minút.

Trieda EW označuje protipožiarne sklá, ktoré spĺňajú rovnaké funkcie ako trieda E, ale navyše ešte bránia prenosu sálavého tepla na opačnú stranu zasklenia až do úrovne 15 kW/m2. Podľa požadovaného typu protipožiarneho skla je možné dosiahnuť potrebnú ohňovzdornosť v trvaní od 30 až do 120 minút. Vďaka tejto vlastnosti sú únikové cesty priechodné a bezpečné aj pri dlhšom trvaní požiaru.

Protipožiarne sklá triedy EI bránia vďaka svojim vlastnostiam priechodu plynov a plameňov a zároveň obmedzujú prechod tepelného žiarenia. Vďaka tomu sa povrchová teplota skla na strane zasklenia, ktorá nie je vystavená priamemu ohňu, v priemere nezvýši o viac ako 140 K, resp. 18o K v prípade najvyššej nameranej hodnoty. Tento typ protipožiarneho zasklenia sa nesmie zlomiť pod vlastnou váhou ani v prípade, že je počas požiaru priamo zaťažené. Najčastejšie sa využívajú ako tesniace steny alebo priečne steny koridorov, rozdeľujúce priestor pri únikových cestách. Využiť sa však dajú aj na iné účely.

protipoziarne-sklo-stena
protipoziarne-sklo
protipoziarne-sklo-ruka

Hrúbka protipožiarneho skla závisí od požadovanej triedy odolnosti. V interiéroch sa najčastejšie používa prevedenie "monosklo" a v exteriéroch kombinácia s izolačným dvojsklom. Na výber sú rôzne varianty protipožiarnych skiel vzhľadom na dobu ohňovzdornosti, vďaka čomu si môžete vybrať tie najvhodnejšie typy. Protipožiarne sklené tabule sa dodávajú vopred narezané podľa požiadaviek a zväčša sa nedajú rozmery viac upravovať. Pri ich použití netreba zabúdať nato, že musia spĺňať platné predpisy. Pri ich výbere musíte samozrejme zohľadniť nebezpečenstvo, ktoré voči používateľom a okoliu počas požiaru budova predstavuje.

prečo

VYBRAŤ NÁS?

kvalita

20% ZĽAVA NA KOVANIA

Pri kompletnej realízácii poskytujeme 20% zľavu na kovanie

vynesenie

NAKUPUJETE PRIAMO OD VÝROBCU

Preto máte istotu najnižších cien v okolí

montaz

KVALITNÉ PREVEDENIE

Za bezchybné prevedenie ručíme našimi skúsenosťami

Napíšte nám Zavolajte nám