nedokončená novostavba uprostred lúky

Zimná záhrada: Potrebujete na jej postavenie stavebné povolenie?

Zimná záhrada

Príjemné miesto na oddych či stretnutie s priateľmi aj útulná zelená pracovňa, ktorú môžete využívať počas dní, kedy pracujete z domu – to všetko a ešte omnoho viac ponúka zimná záhrada. Ak ste sa aj vy rozhodli pre stavbu zimnej záhrady, poradíme vám, v akých prípadoch potrebujete stavebné povolenie a kedy stačí stavbu ohlásiť

novopostavená zimná záhrada so vstupom do záhrady od Sklofix v Bratislave

Stavba zimnej záhrady – čo hovorí stavebný zákon

Podľa zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku 50/1976 (tzv. stavebného zákona) zaraďujeme zimnú záhradu s plochou menšou ako 25 m2 medzi drobné stavby. V závislosti od veľkosti zimnej záhrady sa teda ďalej odvíja povinnosť ohlásiť stavbu alebo podať žiadosť o stavebné povolenie.

Povinnosť ohlásiť stavbu príslušnému stavebnému úradu vzniká, ak bude zimná záhrada prízemná drobná stavba so zastavanou plochou menšou 25 štvorcových metrov a výškou menšou 5 metrov alebo podzemná drobná stavba so zastavanou plochou menšou 25 štvorcových metrov a hĺbkou menšou ako 3 metre. Ohlasovacia povinnosť vzniká aj pri zasklení balkóna v bytovom dome.

Povinnosť podať žiadosť o stavebné povolenie vzniká, ak zimná záhrada presiahne plochu 25 metrov štvorcových.

Hľadáte inšpiráciu? Pozrite si naše realizácie zimných záhrad. Okrem dizajnových riešení získate u nás aj záruku bezpečnosti – pri výrobe používame viacvrstvové bezpečnostné sklo potiahnuté špeciálnou fóliou.

zimná záhrada za domom s tmavým rámom

Ako ohlásiť drobnú stavbu

Skôr ako začnete s realizáciou zimnej záhrady, potrebujete na stavebný úrad doručiť nasledovné podklady:

  • Ohlásenie drobnej stavby, ktoré obsahuje vaše kontaktné údaje, účel a rozsah stavby, spôsob a predpokladané ukončenie realizácie či označenie stavby vrátane parcely, na ktorej sa bude nachádzať.
  • Okrem ohlásenia je potrebné doložiť list vlastníctva k nehnuteľnosti, kde sa bude zimná záhrada realizovať, základný technický opis a situačný nákres, súhlas dotknutých osôb (napr. susedov) aj meno zodpovedného stavebného dozoru.

Až po potvrdení prijatia ohlásenia drobnej stavby príslušným stavebným úradom je možné začať s realizáciou stavby.

zimná záhrada s presklennou strechou. Aj takéto vieme robiť v Sklofix

Realizácia zimnej záhrady

V našej ponuke nájdete širokú škálu dizajnových a funkčných riešení pre rôzne typy zimných záhrad – zasklievacie systémy pre studené zimné záhrady aj záhrady s tepelným mostom, teda vykurované.

Pri výrobe zimných záhrad používame viacvrstvové bezpečnostné sklo (typ VSG) potiahnuté špeciálnou fóliou. Tento typ bezpečnostného skla nepredstavuje hrozbu ani v prípade rozbitia – riziko porezania alebo poranenia je vďaka aplikovanej fólii minimálne.

Obráťte sa na nás so svojimi predstavami o zimnej záhrade, radi vám pomôžeme premeniť ich na skutočnosť – navštívte predajňu Sklofix alebo vyplňte kontaktný formulár.

Prečo si vybrať nás?

20 % ZĽAVA NA KOVANIA

Pri kompletnej realízácii poskytujeme 20 % zľavu na kovanie

                   

NAJNIŽŠIE CENY V OKOLÍ

Pretože sa vyhýbame sprostredkovateľom a ponúkame vám tovar priamo od výrobcu.

KVALITNÉ PREVEDENIE

Za bezchybné prevedenie ručíme našimi skúsenosťami

Ak hľadáte kvalitné sklenárske práce pre váš dom, prevádzku alebo kanceláriu, Sklofix je tu pre vás. Pridajte sa k naším zákaznikom ktorý nám dôverujú.

Kontaktujte nás